Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/ayarlar.php on line 7

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/ayarlar.php on line 24

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/haberdetayi.php on line 24

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/haberdetayi.php on line 27
TÜRK TELEKOM 39 BİN ÇALIŞANINI GÖNDERDİ | Telekomcular Derneği
 
 
TÜRK TELEKOM 39 BİN ÇALIŞANINI GÖNDERDİTÜRK TELEKOM 39 BİN ÇALIŞANINI GÖNDERDİ

Tarih: 2013-05-23

Türkiye’nin en stratejik kuruluşlarından Türk Telekom’da çalışan sayısında, özelleştirme sonrasında yaklaşık 39 bin kişinin başka kamu kurum ve kuruluşlarına gönderildiği, işten çıkartıldığı veya emeklilik nedeniyle işinden ayrıldığı ortaya çıktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın soru önergesine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in verdiği yanıt, özelleştirilme öncesi ve sonrasında çalışan sayısının nasıl bir değişim yaşadığını çarpıcı bir şekilde ortaya koydu.

1995 yılında 74 bin 840 kişinin çalıştığı Türk Telekom’da özelleştirmenin gerçekleştiği 2005 yılına kadar personel sayısı  51 bin 737′ye geriledi. 10 yılda çalışan sayısı 23 bin kişi azalan Türk Telekom’da özelleştirmenin ardından personel kaybı hızlandı. 2012 sonu itibariyle çalışan sayısının 24 bine indiği Türk Telekom’da personel sayısı 1995 yılından bu yana 50 bin kişi azalmış oldu.

“HİÇ KİMSEYE İŞTEN ATMAYACACAĞIZ”

Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi 2005 yılında blok satışı yöntemiyle 6 milyar 550 milyon dolara Lübnanlı Hariri Ailesi’ne devredildi.

Lübnanlı Hariri ailesinin sahibi olduğu Oger Telecom’un o zamanki Genel Müdürü Paul Doany, 7 Temmuz 2005′te Lübnan’da yayımlanan Daily Star Gazetesi’ne verdiği demeçte devir gerçekleştiğinde, Türk Telekom çalışanlarının sayısını azaltma gibi bir niyetlerinin olmadığını söyleyerek, “Bu büyüklükteki bir şirket için bu kadar çalışan insan sayısı, diğerlerine göre iyi bir rakam. Pakistan’da 4 milyon sabit ve mobil hat hizmeti veren şirkette 65 bin kişi çalışıyor” dedi.

15 Kasım 2005 tarihinde ise bu defa Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı olarak Türk basınını karşısına çıkan Paul Doany şirketin gelecek stratejilerini anlatırken, “Elimizde işten çıkarma planlarıyla gelmedik. Hiç kimseyi işten çıkartmayacağız” ifadesini kullanmıştı.

ÇALIŞAN SAYISINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Bu açıklamalara karşın yaşananların çok farklı olduğu CHP’li Umut Oran’ın soru önergesine Şimşek’in yanıtıyla ortaya çıktı. Buna göre Türk Telekom’da çalışan personel 2005 itibariyle 51 bin 737 iken, çalışan sayısı 27 bin 570 kişi azalarak 2012 sonu itibariyle 24 bin 167’ye indi.

Detaylara bakıldığında özelleştirme sürecinde tanınan yasal haktan yararlanan 18 bin 730 kişi kendi istekleriyle(!) başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakledildi. 20 bin personel ise emeklilik, iş akdinin sonra ermesi, işveren tarafından fesih gibi nedenlerle toplam yaklaşık 39 bin çalışan Türk Telekom’dan ayrıldı. Aynı dönemde işten çıkartılanların yerine ise 11 bin personel alındı.

ERDOĞAN, “ÇALIŞANLAR SOKAĞA ATILMAYACAK” DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 3 Temmuz 2005’te Türk Telekom özelleştirmesinden önce “Meydanları dolduranların ne istediğini anlamakta güçlük çekiyorum. Türk Telekom çalışanları sokağa atılmayacak. Ancak bundan sonra yan gelip yatamayacaklar. Olay bu kadar basit…” açıklamasını yapmıştı.

Bakan Şimşek’in önerge yanıtı: www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-20036c.pdf

Umut Oran’ın sorularının tam hali: www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-20036s.pdf

 

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın soru önergesine her zaman olduğu gibi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı aracılığı ile Türk Telekom'un cevap verdiği ortaya çıktı.

  Yukarıda yer alan açıklama biraz dikkatle okunduğunda görüleceği üzere Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK'in imzaladığı cevap metninin sadece giriş paragrafı Özelleştirme İdaresi bürokratlarınca hazırlandığı, metninde yer alan bilgilerin tamamının Türk Telekom’dan gelen yazıdan aktarıldığı kullanılan ifadelerden anlaşılmaktadır.

  Özelleştirilerek de olsa yabancı sermayeye geçmiş bir A.Ş. ile ilgili kamuoyunca endişe duyulan, bu nedenle çok ciddi sorulara cevap arayan bir milletvekiline cevapları, söz konusu şirket hazırlıyor. Tıpkı mahkemede savcının yerine sanığın iddianame hazırlaması gibi... Aradaki diğer kurum ve bürokratlar da suya sabuna dokunmadan hazır cevabı alıp Maliye Bakanına imzalatınca herkes görevini yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Halbuki Türk Telekom özelleştirmesi öncesi ve sonrasında, bugüne kadar önemli etkileri bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile telekomünikasyon sektöründe kanunla düzenleme ve denetim görevi bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun görüş ve değerlendirmeleri neden sorulmaz? Anlamak mümkün değil…

  Ayrıca hala içerisinde önemli oranda kamu hissesi olan bir şirkette kamu adına denetim görevinde bulunanların sessizliklerini korumaları, devleti yönetenlerin denetim mekanizmalarını çalıştırarak sonuçlarından kamuoyuna doyurucu açıklama yapmamaları bugüne kadar ki endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir.

  Verilen bu cevapların kamuoyu vicdanını rahatlatmaya yetmeyeceğine inanıyoruz.

  Daha önceki tespitlerimiz sonucunda sorduğumuz soruların yanı sıra tarihe not düşmek adına, ısrarla sormaya devam edeceğiz.

* Özelleştirme öncesi kamuoyuna deklere edilen gerekçelerden hangileri yerine getirilebilmiştir?        

* Hangi hedeflere ulaşılabilmiştir?

* Hangi ilke ve prensiplerin Türk Telekom özelleştirmesinde başarı ile yerine getirildiği bütün kesimlerce kabul

görmüştür?

*Türk Telekom özelleştirmesi ülkemize, halkımıza, üst yönetim kadroları hariç eski yeni çalışanlarına ne gibi

faydalar sağlamıştır?

  Bu sorular artırılabilir ama bütün bu sorulara hep Türk Telekom yönetimi cevap hazırlayacaksa gelecek

cevaplar zaten şimdiden belli değil midir?..

  Özelleştirilme öncesi toplumu ikna çabalarında en çok vurgu yapılan, “Kamu kuruluşları daha verimli çalışacak, daha karlı olacak, daha çok yatırım yapacak ve daha çok kişiye iş sağlayacak” söylemlerinin hiç birinin gerçekleşmediğine en iyi örneklerden biridir Türk Telekom özelleştirmesi. Geçen 7 senenin sonunda gelinen nokta tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

  Özelleştirme adı altında ülkenin yüz akı, devletin tekelinde bulunan bir kamu kuruluşu çok cazip şartlarla çoğunluk hissesi elinde bulunan yabancı bir gruba blok olarak devredilmiştir. 

 

TELEKOMCULAR DERNEĞİ

Bu Haber 11430 defa okunmuştur.
TÜRK TELEKOM´UN PİLOT GİRİ
MİMARSİNAN OSB İLE TELEKOM PR
TÜRK TELEKOM TELEKOMÜNİKASYON
TÜRK TELEKOM´DA ÇOK ÖNEMLİ
YİNE TÜRK TELEKOM-YİNE SORU
TELEKOM YÖNETİMİNE ŞAŞIRTAN
ABDULLAH TİVNİKLİ ÖLDÜ
TELEKOM´UN PARALARI NEREYE
TELEKOM ARAŞTIRMA ÖNERGESİ R
TELEKOM VE OGER TBMM GÜNDEMİND
CHP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYOR
VURGUNUN HESABI SORULACAK MI?
YILMAZ ÖZDİL´DEN İBRETL
CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜY
ÖZELLEŞTİRME DEĞİL TALAN
TÜRK TELEKOM ARTIK BANKALARIN
DÖVİZDEKİ ARTIŞ TELEKOM´U N
TÜRK TELEKOMA 12 ÖDÜL
GÖZ GÖRE GÖRE TELEKOM VURGUNU
TÜRK TELEKOM’UN BORCU İÇİN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!