BAŞKANIMIZLA YAPILAN RÖPORTAJBAŞKANIMIZLA YAPILAN RÖPORTAJ

Tarih: 2016-11-22

Kamu Çalışanları ile ilgili haber, yorum ve röportajları ile öne çıkan kamupersoneli.net ismli haber portalının Dernek Başkanımız Zafer TEKBUDAK  ile yaptığı röportaj 22.Kasım.2016 tarihinde yayınlandı.

İşte O Röportaj;

Türk Telekom eski Genel Müdür Yardımcısı, Telekomcular Derneği Genel Başkanı Zafer Tekbudak' ı kamupersoneli.net olarak ziyaret ettik. Mülakatta Türk Telekom bünyesine yapılan personel alımlarına, özelleştirme süreci ve FETÖ ihraçlarına yönelik görüşlerini aldığımız Zafer Tekbudak, ülke gündemi ve kamudaki son durumu böyle yorumladı...

*Türk Telekom’ un şuan bazı bölgelerde ekonomik problemlerden ötürü hizmet veremediği, alt yapı çalışmalarını ve milenyum çağı olarak adlandırdığımız bir dönemde internet/telefon gibi abonelikleri sağlayamadığı iddia ediliyor.
 
Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk Telekom’un % 55 hissesi 2005 yılının sonlarında, 6,55 milyar $ karşılığında Ojer Telekomünikasyon isimli bir firmaya satıldı. İstanbul merkezli bu firmanın hisselerinin % 99’u Dubai merkezli Lübnan’lı firma Oger Telecom’a aittir. Oger Telecom’un hisselerinin % 50’si ise Suudi Arabistan’da inşaat yapan Saudi Oger firmasına aittir. Dolaylı olarak Türk Telekom’un hisselerine sahip olan Saudi Oger geçtiğimiz aylarda iflas etti.

Zaten son zamanlarda iyi yönetilemeyen T. Telekom özelleşmeden önce 60.000 çalışanla yürüttüğü hizmetlerini , bugün 20.000 çalışanla yürütmeğe çalışıyor. Yeterli sayıda eleman olmaması, hizmetlerin aksamasına neden oluyor. Telefon ve internet kullanıcıları, ihtiyaçlarına ve sorunlarına çözüm bulamaz duruma geldiler.

Ne yazık ki özelleştirme sonrası transmisyon, santral ve şebeke konularında yurt içi ve yurt dışında eğitim almış kalifiye personel , Türk Telekom’dan ayrılarak ilgisiz kurumlara gitmek zorunda bırakıldı. Santral mühendisi veya teknisyeni, Kültür Bakanlığına, Milli Eğitim Bakanlığına ve hatta Devlet Tiyatrolarına gitti. . Büsküvi fabrikalarında yöneticilik yapanlar ise Türk Telekom’a yönetici yapıldı.

En üst kademede çalışanlar 50.000 TL ile 150.000 TL arasında maaş alırken, teknik personel 3-5 Bin TL maaşla çalıştırıldı. Ücret adaletsizliği çalışan personelin şevkini kırdı. Şirketine güvenmeyen ve yarınlarının kaygısını taşıyan personel huzurlu bir şekilde çalışamadığı için verim alınamadı, Arıza ve tesis süreleri uzadı, müşteri mağdur edildi.

Siyaseten yapılan liyakatsız atamalar nedeni ile personel sayısındaki artış gerekçe gösterilerek, kalifiye elemanların bir şekilde kurumla ilişkileri kesildi. Türk Telekom’un başarısız yönetimi nedeniyle BTK, Türk Telekom'u Sabit Telefon Hizmet Kalitesi Tebliğine uymadığı için uyardı. BTK internet sitesinde; “2016 yılının ikinci çeyrek dönemine ilişkin Türk Telekomünikasyon A.Ş. (TTAŞ)'nin hizmet kalitesi ölçümlerinin değerlendirilmesi sonucunda; Arıza giderme süresi ölçütüne ait “Tüm geçerli arızaların en hızlı karşılanan % 95’inin giderildiği süre” verisinin, ilgili hedef değer olan 90 Saat’e eşit veya 90 Saat’ten küçük olması gerekirken; Mayıs ayında 110,10 Saat ve Haziran ayında 123,61 Saat olarak gerçekleşmesi nedeniyle Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliğinin 5'inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "Evrensel hizmet yükümlüsü sabit telefon hizmeti sunan işletmeciler Ek-1'deki,… ölçütlere ilişkin hedeflere uymakla ve verileri Kuruma göndermekle yükümlüdür.” hükmünün ihlal edildiği tespit edilmiştir.” şeklinde uyarılmıştır.

Özelleştirme öncesi 1 Genel Müdür, 4 Genel Müdür Yrd., 18 Daire Başkanı ve 37 Daire Başkan Yardımcısı ile yönetilen kurumda bugün bir genel müdür var iken 10 Genel Müdür Yrd. ve yine 53 Daire Bşk. (Direktör) ile 113 Daire Bşk Yrd. görev yapmaktadır. 

Yani personel sayısı 1/3’e düşerken, yönetici sayısı en az 3 katı fazlalaşmıştır. 15 Temmuz’da sahnelenen ve başarısız olan, ancak ülkemizi büyük sıkıntılara sokan FETÖ kalkışması sonucu yapılan operasyonlarda Türk Telekom ve AVEA’nın üst düzey yöneticilerinden bazılarının Fetö Terör örgütü üyesi olduğu gerekçesi ile tutuklandı. Bir kısmının görevine son verildi.

Bu operasyonların sonucunda Türk Telekom’un personel politikasında Gülen Cemaatinin söz sahibi olduğu anlaşıldı. Bu gelişmelerde şirketin imajını olumsuz yönde etkiledi. Özelleştirmeden önce yılda 2.5 milyar $ kar eden Türk Telekom, ne yazık ki son yıllarda zarar etmeye başladı, yüksek miktarlarda borçlandı. Yine Türk Telekom’da, özelleştirme öncesinde çok büyük yatırımlar yapılmaktaydı. Yılda 2.5 milyar$ kar eden kuruluşta, yüz milyonlarca $ tutarında santral, transmisyon, telefon ve internet altyapısı ve fiber için yatırım yapılırken bu yıl 900 milyon$ civarında kar etmesine karşın, bu karın 860 milyon$’ını temettü olarak dağıttı.
 
Röportajın tamamını okumak için TIKLAYINIZ

 

Bu Haber 1899 defa okunmuştur.
BYS´DEN ALACAKLI OLABİLİRSİNİZ
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!