GENEL KURULDA  BAŞKANIMIZIN YAPTIĞI KONUŞMAGENEL KURULDA BAŞKANIMIZIN YAPTIĞI KONUŞMA

Tarih: 2016-12-18

Dernek Yönetim Kurulu Başkanımız Zafer Tekbudak Genel Kurulda veciz bir açılış konuşması yaptı.

Bu konuşmayı bilginize sunuyoruz;

Değerli misafirler,sevgili arkadaşlarım; 

Derneğimizin 5.nci Olağan Genel Kuruluna hoş geldiniz.

Son birkaç yıl içinde polislerimizi ve sivil vatandaşlarımızı hedef alan 17 bombalı saldırı gerçekleşti diye söze başlayacaktım ki bugün Kayseri'de çarşı iznine çıkan ana kuzusu erlerin bulunduğu otobüse bir bobalı saldırı daha düzenlendi   Bu alçak saldırılar sonucu yüzlerce asker polis ve vatandaşımız hayatını kaybetti. Kahpece yapılan bu saldırıların sonucunda şehit olan insanlarımızdan birisi de, değerli arkadaşlarımız  Gülten-Fahrettin Akkaya çiftinin dünya güzeli kızları Elif ‘di. Elif Bilgisayar Mühendisi olacaktı. Olamadı..

Hepimizi derinden üzen bu saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Ayrıca yanlış politikalar sonucu Ortadoğu’yu yaşanmaz hale getiren beceriksiz politikacıların hatalarının bedelini canlarıyla ödeyen masum Suriyeli muhaliflere de“Allah yardım etsin” diyorum. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de fazlası ile destek oluyoruz  ama, önce kendi insanımıza yardım etmeliyiz diye düşünüyorum.Çünkü bu ayın başlarında bir cemaat yurdunda çıkan yangın sonucu hayatını kaybeden yavrularımızdan birinin baba evindeki sefaletin, Suriye’lilerin durumundan daha vahim olduğunu gördük, Yemek yemek için, bırakın masa sandalyeyi, bir yemek tepsisi dahi olmayan bu zavallı insanların, ne yazık ki uyumak için bir somyalarının dahi olmadığına şahit olduk.

Ülkemizde milyonlarca insan sefil bir hayat sürerken, Suriye’lilere sınavsız Üniversite hakkı ve karşılıksız maaş verilmesi, bu ülkenin bir insanı olarak içimizi acıtıyor. Keşke ekonomik olarak Avrupa ülkeleri, Amerika, Japonya gibi güçlü olsaydık da, kendi insanımıza insanca  yaşama hakkı suna bilseydik, sonra yabancıları kucak açsaydık!

Yıllar önce merhum Turgut Özal peşmergelere sınır kapısını açtı. Çok sayıda PKK’lı terörist topraklarımıza elini kolunu sallayarak girdi. Aradan yıllar geçti, bu kez Akp hükümeti geçmişten ders alamadığı için Suriye’lilere kapılarımız açtı.Suriyeli masum vatandaşın yanında Pkk'lı ve İşid'li militanlar da ellerini kullarını sallayarak ülkemize girdi. Bu iddiamızı doğrularcasına,  İstanbul’daki bombalı saldırıyı Kobani’den gelen bir teröristin gerçekleştirdiğini başbakan Yardımcısı Sn.Yalçın Akdoğan itiraf etti.

Son 14 yıl içinde Milli Eğitim ve Sağlık’ta yapılan yanlışlar sonucu kaliteli ve sağlıklı bireyler yetiştiremez olduk. Sağlığı ve Eğitimi özelleştirdik. Parası olanlar çocuklarını iyi üniversitelerden ve özel hastanelerden faydalandırırken,  bazı insanlarımızda her türlü ekonomik sıkıntıya göğüs gererek gıda ve zaruri ihtiyaçlarından kısarak çocuklarını özel okullara gönderirken,  evini geçindirmekte zorlanan insanlarımız çocuklarına  iyi eğitim aldıramadığı için, diplomalı cahillerin sayısı da hızla arttı. 

Zaten istenen de o değil mi?

Düşünemeyen, muhakeme edemeyen, yanlışlara itiraz etmeyen bireylerin sayısı  arttıkça o toplumu yönetmenin daha kolay olduğunu fark eden siyasetçilerimiz de mevcut durumdan nemalanmaktadır!

Ya uluslar arası ilişkiler?

Komşularla sıfır sorun politikası ile çıktığımız yolda, yanlış politikalar sonucu bırakın komşularımızı, bütün dünya ülkeleri ile ters düştük. Suriye bile uçağımızı düşürdü.Yunanlılar sessiz sedasız 17 adamızı aldı.

 Sağlıksız politikalar  sonucu güzelim ülkemiz yaşanmaz duruma geldi. Neredeyse sokağa çıkamaz hale geldik.

Herkes mutsuz, herkes umutsuz...

 Hepimizde gelecek kaygısı var!

Onca olumsuzluğun yaşandığı son günlerde ülkemizin tek sorunu başkanlıkmış gibi başkanlıkla yatıp, başkanlıkla kalkıyoruz.

 Sanki başkanlık sistemi geldiğinde, ekonomimiz düzelecek, terör bitecek.

 Başkanlık sistemine geçersek kadın cinayetlerin olmayacak mı?

Cemaat yurtlarında küçücük erkek çocuklarına tecavüz edilmeyecek mi?

Cemaat yurtlarında küçücük yavrularımız yanarak ölmeyecek mi?

Eğitim milli mi olacak ? Daha mı kaliteli olacak.

Değerli misafirler;

Yönetim sisteminden önce kafalar değişecek, kafalar gelişecek. Kadını ikinci sınıf vatandaş gören zihniyet var oldukça hangi sistemi getirirseniz getirin, birilerine daha fazla imtiyaz sağlamaktan gayrı ülkemize ve vatandaşlarımıza hiçbir faydası olmayacaktır.

Yıllarca büyütülüp besletilen, bürokrasiye sızmasına göz yumulan Fetullah Gülen isimli ilkokul mezunu bir vaiz, beceriksiz siyasetçilerin yüzünden ihtilal yapacak gücü buldu. Dün övgüler dizilen Gülen’e bugün her türlü hakareti eden, Fetö diyen, terörist başı diyen zihniyet, ne yazık ki başka cemaatlere toz kondurmuyor. Geçmişten ve yaşananlardan ders alamayan siyasetçiler ülkemizi daha iyiye götürebilir mi?

Allah ülkemize ve milletimize yardım etsin, Allah’tan başka güvenebileceğimiz tek bir dalımız kalmadı. Milletvekillerinin büyük bir çoğunluğu liderlerine biat etmiş, TBMM, Genel Başkanların isteği doğrultusunda el kaldıran, inisiyatif kullanamayan siyasetçilerin bir araya geldiği bir çatı olmuştur.

Değerli arkadaşlarım;

Keşke huzur içinde yaşanan bir ülkemiz olsaydı da,bugün burada sadece derneğimizin geleceğini ve Türk Telekom'un getirildiği bu günkü durumu konuşsaydık. 

Şimdi biraz da derneğimizi ve Telekom’u konuşalım.

2006 yılında kurulan derneğimiz bugün 10 yaşında.

Üyelik sorumluluğunu yerine getiren arkadaşlarımızın desteği ile 10 yılı geride bıraktık.

Geçen 10 yıl içinde özellikle özelleştirme sonucu mağdur edilen arkadaşlarımızın sesi, nefesi olmaya çalıştık. Ellerinden alınan haklarının kovalayıcısı olduk. Hukuk mücadelesi verdik, raporlar hazırladık, anılarımızı derlediğimiz bir kitap yazdık, TBMM’de grubu bulunan 3 yasal parti yöneticilerini ziyaret ettik, sıkıntılarımızı anlattık.

Hepinizin bildiği gibi Türk Telekom’un % 55 hissesi 2005 yılının sonlarında, 6,55 milyar $ karşılığında Ojer Telekomünikasyon isimli bir firmaya satıldı. Bu firmanın hisselerinin % 99’u Dubai merkezli Lübnan’lı firma Oger Telecom’a aittir. Oger Telecom’un hisselerinin % 50’si ise Suudi Arabistan’da inşaat yapan Saudi Oger firmasına aittir.

 Dolaylı olarak Türk Telekom’un hisselerine sahip olan Saudi Oger geçtiğimiz aylarda iflas etti.

Son zamanlarda iyi yönetilemeyen T. Telekom,özelleştirmeden önce 60.000 çalışanla yürüttüğü hizmetlerini , bugün 20.000 çalışanla yürütmeye çalışıyor. Yeterli sayıda eleman olmaması, hizmetlerin aksamasına neden oluyor. Bu nedenlerden dolayı telefon ve internet kullanıcıları, ihtiyaçlarına ve sorunlarına hızlı bir şekilde çözüm bulamıyor.

Ne yazık ki özelleştirme sonrası transmisyon, santral ve şebeke konularında yurt içi ve yurt dışında eğitim almış kalifiye personel , Türk Telekom’dan ayrılarak ilgisiz kurumlara gitmek zorunda bırakıldı. Santral mühendisi veya teknisyeni, Kültür Bakanlığına, Milli Eğitim Bakanlığına ve hatta Devlet Tiyatrolarına gönderildi. Büsküvi fabrikalarında yöneticilik yapanlar ise Türk Telekom’da önemli görevlere getirildi.

En üst kademede çalışanlar 50.000 TL ile 150.000 TL arasında maaş alırken, bugün hala kurumu ayakta tutabilmek için canla başla çalışan az sayıda  teknik ve idari personel 3-5 Bin TL maaşla çalıştırılmaktadır. Ücret adaletsizliği çalışan personelin şevkini kırmaktadır. Şirketine güvenmeyen ve yarınlarının kaygısını taşıyan personel huzurlu bir şekilde çalışamadığı için verim alınamamaktadır, Bunun sonucu olarak arıza ve tesis sürelerinin uzaması, müşterileri mağdur etmektedir.

Türk Telekom’un başarısız yönetimi nedeniyle arıza sürelerinin artmasının farkına varan BTK, Türk Telekom'u Sabit Telefon Hizmet Kalitesi Tebliğine uymadığı için uyardı.

BTK internet sitesindeki bu uyarıda; Arıza giderme süresi ölçütüne ait “Tüm geçerli arızaların en hızlı karşılanan % 95’inin giderildiği süre” verisinin, hedef değer olan 90 Saat’e eşit veya 90 Saat’ten küçük olması gerekirken; Mayıs ayında 110, Saat ve Haziran ayında 124 Saat olarak gerçekleşmesini gerekçe göstererek uyarıda bulundu

Özelleştirme öncesi 1 Genel Müdür, 4 Genel Müdür Yardımcısı, 18 Daire Başkanı ve 37 Daire Başkan Yardımcısı ile yönetilen kurumda bugün bir Genel Müdür var iken, 10 Genel Müdür Yardımcısı ve yine 53 Daire Başkanı (Direktör) ile 113 Daire Başkan Yardımcısı görev yapmaktadır. 

Yani personel sayısı üçte bire düşerken, yönetici sayısı 3 katı artmıştır!

Özelleştirmeden önce yılda 2.5 milyar $ kar eden Türk Telekom, ne yazık ki son yıllarda zarar etmeye başladı, yüksek miktarlarda borçlandı. Yine Türk Telekom’da, özelleştirme öncesinde çok büyük yatırımlar yapılmaktaydı. Özelleştirme öncesinde yüz milyonlarca $ tutarında santral, transmisyon, telefon ve altyapı  yatırımı yapılırken bu yıl 900 milyon$ civarında kar etmesine karşın, bu karın 860 milyon$’ını temettü olarak dağıttı. Neredeyse hiç yatırım yapılmadı.

Daha dün GSM operatörü için (AVEA) için 9 yılda ödemek üzere 90 Milyon Euro kredi alındı ve garantörü Türk Telekom oldu, 

15 Temmuz’da sahnelenen ve başarısız olan, ancak ülkemizi büyük sıkıntılara sokan FETÖ kalkışması sonucu yapılan operasyonlarda Türk Telekom ve AVEA’nın üst düzey yöneticilerinden bazılarının Fetö üyesi olduğu gerekçesi ile tutuklandı. Bir kısmının görevine son verildi.

Bu operasyonların sonucunda Türk Telekom’un personel politikasında Gülen Cemaatinin söz sahibi olduğu anlaşıldı. Bu gelişmelerde şirketin imajını olumsuz yönde etkiledi.

Hepimizin bildiği gibi yılda 2.5 milyar $ kar eden ve 60 bin insanı istihdam eden, 180 yıllık mazisi olan bu güzide kuruluş, tabiri caizse yabancılara peşkeş çekilmiş, telekomünikasyon sektöründe önemli bir deneyimi olmayan bir Arap firmasına satılmıştır. Çalışan eleman sayısının üçte ikisi ya emekli edilmiş, ya devletin sırtına yük edilmek üzere ilgisiz kurumlara gönderilmiş, ya da iş akdi sona erdirilmiş, mutsuzlar ordusu yaratılmıştır. Kurumda kalarak çalışmaya devam edenler ise yarınlarından ümitsizdir. 

Türk Telekom’un özelleştirilmesi, kelimenin tam anlamı ile ihanettir.

Değerli misafirler, sevgili arkadaşlarım;

Umarım başınız fazla ağrıtmadım.

Geçmiş dönemlerde desteğini esirgemeyen siz değerli arkadaşlarımın, seçilecek yeni yönetime daha fazla destek vereceğinizi biliyor ve bekliyorum. Yeni dönemde sizlerin katkısı ile daha güçlü olmayı hedefliyoruz. 

Derneğimizi mümkün olduğunca açık tutacağız. Her arkadaşımızın ikinci adresinin burası olmasını istiyoruz. 

Bu düşüncelerle her arkadaşımı, başta ülkemize, sonra da yitirdiğimiz değerlerimize sahip çıkmaya çağırıyorum. Bu ülke hepimizin. Çocuklarımız ve gençlerimiz yarın bize hesap sorarlarsa, verecek bir cevabımız olmalıdır.

Derneğimizin 5.nci Olağan Genel Kurulu üyelerimize ve ülkemize hayırlı olsun.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bu Haber 2210 defa okunmuştur.
BYS´DEN ALACAKLI OLABİLİRSİNİZ
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!