DR.  ÖZDEMİR KONFERANS VERDİDR. ÖZDEMİR KONFERANS VERDİ

Tarih: 2017-03-15

Derneğimizde 11 Mart 2017 günü, saat 13.00’ de Enerji Uzmanı Dr. Volkan Özdemir tarafından “Enerji ve Türkiye Çevresindeki Gelişmeler” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.

Konferansta Dr. Özdemir, Türkiye’nin enerji açığı derken neyi kastediyoruz?, Türkiye kendi bölgesinde bir enerji merkezi olmayı başarabildi mi?, Türkiye'nin enerji kaynakları nelerdir? şeklindeki sorulara yanıtlar  verdi.   

Enerjinin sadece devleti ve iktidarları değil, elektrik kesintisinde ya da benzin zamlarında görüldüğü üzere bütün vatandaşları yakından ilgilendiren, gündelik hayatı doğrudan etkileyen bir konu olduğunu söyleyen Özdemir;  Türkiye’nin gelişmekte olan bir ekonomisi ve ona bağlı olarak da iktisadi büyümesi hızlı giden bir ülke olduğunu, ancak bunu devam ettirebilmesi için enerji ihtiyacının karşılamanız gerektiğini, oysa ki kaynaklar açısından yeterince zengin bir ülke olmadığımız için kullanılan her dört birim enerjinin üçünü ithal ettiğimizi, bunların ise ağırlıklı olarak gaz ve petrol ithalatı olduğunu ifade etti.

Son yıllarda Türkiye enerji özelleştirmesinde yanlış politikalar izlediğini,  dağıtım ve üretim özelleştirilirken iletimin kamuda kaldığını belirten Özdemir, altyapıya gerekli yatırımın yapılmadığını dolayısıyla sistemin baştan sona yanlış olduğunu belirtti.    

Ayrıca Özdemir, Moskova’yı bypass etmek üzere geliştirilen TANAP, BTC, Nabucco vs. gibi Doğu-Batı enerji projelerinde Türkiye’ye sadece koridor görevi biçildiğini, tüm enerji projelerinde etken değil edilgen bir konumda olduğunu, BTC’de (Bakü-Tiflis-Ceyhan) Türkiye'nin payının 6.75, TANAP’ta ise % 30 olduğunu, Türkiye’nin, kendi topraklarından geçen bu projelerde boru hatlarında kontrol sahibi olmadığını, dev şirketlerin oyun alanı olan enerjide Türkiye’nin büyük eksiklikleri olduğunu, enerjinin yeterince önemi kavrayamadığını, enerji güvenliği sorununu çözememiş bir Türkiye’nin Ortadoğu’da güç elde edemeyeceğini, bu nedenle farkındalık yaratılarak bu zafiyetini acilen gidermesi  gerektiğini  kaydetti.

Dr. Volkan Özdemir, konuşmasının bitiminde kendisini ilgiyle izleyen katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Karşılıklı soru alışverişinden sonra Telekomcular Derneği Başkanı Zafer Tekbudak tarafından kendisine plaket takdim edildi.

 

 

 

 

 

Bu Haber 856 defa okunmuştur.
BYS´DEN ALACAKLI OLABİLİRSİNİZ
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 OCAK´TA
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DAVETLİSİNİZ
ESKİ BAKAN´DAN DERNEĞİMİZE
KARA GÜNLER OLMASIN
ÖDÜL TÖRENİNE DAVETLİSİNİZ
MAKALE YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI
KİTAP SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ
DÖRDÜNCÜ KİTAP GÜNÜ 14 EKİMDE
OKUYORUZ-OKUTUYORUZ
BİR KİTAP GÜNÜ ETKİNLİĞİ DAHA GE
3. KİTAP GÜNÜNE BEKLİYORUZ
İL TEMSİLCİMİZ OLMAK İSTER MİSİ
TÜRK TELEKOM VE ÖZELLEŞTİRMESİ
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
BÜYÜK KAMPANYAYA BİR KATKI DA Bİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!