Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/ayarlar.php on line 7

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/ayarlar.php on line 24

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/haberdetayi.php on line 24

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/haberdetayi.php on line 27
SAĞLIK VAKFINA ÖNERİ | Telekomcular Derneği
 
 
SAĞLIK VAKFINA ÖNERİSAĞLIK VAKFINA ÖNERİ

Tarih: 2016-05-21

Telekomcular Derneği olarak, Türk Telekom Sağlık Yardım Vakfı’na 20.05.2016 Tarihinde 2016/05-11 sayılı bir yazı yazdık. Yazıda; hem emekli olan eski vakıf/sandık üyelerinin mağduriyetini belli ölçüde giderecek hem de Vakfa herhangi bir külfet getirmeyecek, hatta  ciddi bir gelir sağlayacak bir öneride bulunduk. Her iki taraf için Kazan-Kazan diye de nitelendirilecek önerimizi bilgilerinize sunuyoruz.

 

    TÜRK TELEKOM SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM VAKFI BAŞKANLIĞINA

Öncelikle, uyarılarımızı da dikkate alarak Ağız ve Diş Sağlığı tedavilerinde Ankara ilinde uygulanan tedavi planlamasına son verdiğiniz için teşekkürlerimizi sunarız.

Vakıf yönetiminin üyelerinin ve Türk Telekom mensuplarının çıkarını düşünen onlara değer veren bu yaklaşımdan da güç alarak, bir önerimizi değerlendirmenize sunmak istiyoruz.

Türk Telekom emeklileri defalarca Türk Telekom Sağlık Sandığına, Sandık Vakfa dönüştükten sonra da Türk Telekom Sağlık Yardım Vakfı’na üye olmak, yardımlardan yararlanmak amacıyla başvurdular, başvuruları kabul edilmedi. Dava açtılar davaları kaybettiler.

Emekliler üye olma talebinde bulunurken; uzun yıllar aidat ödedikleri, vakfın bu ekonomik güce ulaşmasında kendilerinden zamanında kesilen aidatların önemli payı olduğu, kaliteli ve ucuz sağlık hizmetlerine asıl emeklilik döneminde ihtiyaçları olduğu gibi gerekçeler öne sürdüler. Gerekçeleri haklıydı.

Vakıf da bu talepleri reddederken,  Sandık ilk kurulduğundan beri emeklilerin üye olamadıklarını, bunun yeni bir uygulama olmadığını,  emeklilerin sağlık giderlerinin çok fazla olacağı için böyle bir durumun ya Vakıf varlığının kısa sürede tükenmesine ya da Vakfın sunduğu sağlık hizmetlerinin daraltılmasına yol açacağı gerekçesinden hareket ediyordu. Vakfın da gerekçeleri haklı ve hukuki idi.

Telekomcular Derneği olarak, Türk Telekom Sağlık Yardım Vakfı’na; hem emekli olan eski vakıf/sandık üyelerinin mağduriyetini belli ölçüde giderecek hem de Vakfa herhangi bir külfet getirmeyecek, hatta  ciddi bir gelir sağlayacak bir öneride bulunmak istiyoruz. Önerimizi her iki taraf için Kazan-Kazan diye de nitelendirilebiliriz.

Vakfın anlaşma yaptığı sağlık kurumlarında tarifesine nazaran çok ciddi indirimler aldığı bilinmektedir. 1. Sınıf özel sağlık kurumları normal müşterisine 1000 TL’ya verdiği bir hizmeti Türk Telekom Sağlık Yardım Vakfı’na 200-250 TL Civarında vermektedir. Vakıf bu miktarın bir bölümünü SGK’dan tahsil etmektedir. TTSSYV Sağlık Kurumunun kendisine fatura ettiği miktardan, SGK’ndan tahsil edeceği miktarı düşerek, kalanını Türk Telekom emeklisinin ve eski çalışanının doğrudan sağlık kurumuna ödemesini sağlayacak bir uygulamaya geçmesi halinde, Vakfa herhangi bir ek yük getirmeden Türk Telekom emeklisi (ve/veya eski çalışanı) kaliteli ve ucuz özel sağlık hizmeti alabilecektir.

Vakıf bu hizmetten yararlanacaklara vereceği callcenter vb. hizmetleri karşılamak ve vakfa gelir sağlamak amacıyla, bu hizmetten yararlanacak emeklilerden (ve/veya eski çalışanlarından) bir aidat alabilir.

Konuyu biraz daha açarsak;

Vakıf, vakıf senedinde bir değişiklik yaparak;  Türk Telekom emeklileri, Türk Telekom’da bir süre çalıştıktan sonra başka kurumlara geçen oradan emekli olanların ve başka kurumlarda çalışan vakıf üyesi olmayanların ve bunların aile efradının faydalanabileceği farklı bir üyelik türü oluşturabilir. Bu tür üyeler Vakfın yardımlarından yararlanamazlar, ancak; Vakfın sağlık kurumları ile yaptığı indirimlerden yararlanabilir. Vakıf üyelerinin başka kurumlarda çalıştıkları için vakıf yardımından yararlanmayan aile efradı da bu tür üye olabilirler

Bu şekilde üye olmak isteyenler TTSSYV’na başvururlar. Gerekli şartları taşıyanlar Vakfa “destekçi üye”, “ikincil üye”  -veya başka bir isim- olarak üye yapılırlar.

Destekçi üyeler TTSSYV’nın anlaşmalı sağlık kurumlarına kimlik belgeleri ve kartları ile başvurduklarında sağlık kurumu Vakıf’tan üye durumunu sorgular. Vakfa fatura edilecek miktardan, SGK’dan tahsil edeceği miktar düşülerek kalan meblağ bu üyelerden nakden tahsil edilir. SGK yardımına denk gelen meblağ sağlık kurumu veya vakıf tarafından SGK’dan tahsil edilir.

Türk Telekom Sağlık Yardım Vakfı ise büro hizmetlerindeki cüzi artış dışında herhangi bir gideri olmamasına karşılık küçümsenmeyecek bir ek gelir elde edecektir. (Örneğin aidat 10 TL belirlense 20.000 kişi bu şekilde üye olsa, ayda 200.000 TL tutarında bir gelir elde edecektir. Ki biz bu sayının 50.000’in altına aylık gelirin de 500.000 TL’nin altına düşmeyeceğini tahmin ediyoruz) Ayrıca üye sayısı arttığı için vakfın sağlık kurumları ile pazarlık gücü deartacaktır.

Bu uygulama sonucu, emekliler ve başka kurumlara geçen vakıf üyesi olmayan yeni tip üyeler, kaliteli sağlık hizmetinden oldukça ucuza yararlanacakları için, Türk Telekom’a olan sevgi ve bağlılıkları artar, Türk Telekom’un ayaklı propaganda aracı olurlar. Türk Telekom çalışanları da Emeklilik sonrası bu hizmetten yararlanacakları için kurumsal bağlılıkları artar. Bu olay Türk Telekom’un bir satış-pazarlama stratejisi olarak da değerlendirilebilir…

Özetle, önerimizin hayata geçirilmesi halinde, gerek emekliler/ başka kuruma geçen eski Telekomcular/vakıf üyelerinin yakınları, gerek Türk Telekom Sağlık Yardım Vakfı, gerekse Türk Telekom kârlı çıkacaktır.

Konuyu değerlendirmenize sunarız.

                                                             

Fazlı KÖKSAL

Zafer TEKBUDAK

Başkan Yardımcısı

Başkan

                            

Bu Haber 30742 defa okunmuştur.
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLS
ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
İFTARA DAVET
SİTEMİZE KİM SALDIRDI
TTSSYV´NA AÇIK MEKTUP
İYİ Kİ KATILMIŞIM DEDİRTEN
NAŞİDE GÖKBUDAK KONUĞUMUZ
KUTLU OLSUN....
ŞİİRDE BULUŞALIM
MESLEK HARİTASI ÇALIŞTAYINA K
NAŞİDE GÖKBUDAK KONUĞUMUZ OL
UNUTULMAZ BİR GÜN
8. KİTAP GÜNÜMÜZÜN KONUŞMA
KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN
BYS´DEN ALACAKLI OLABİLİRSİN
KADIN ve EDEBİYATI TARTIŞACAĞ
BAŞKANIMIZIN YENİ YIL MESAJI
2018´İN İLK KİTAP GÜNÜ 6 O
TELGRAFÇI HAMDİ´Yİ ANIYORUZ
MEVLİD KANDİLİNİZ KUTLU OLSU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!